Blog

Bilişim Avukatı Kimdir?

Yirminci yüzyıldan itibaren birçok insan vaktinin çoğunu internetteki e-ticaret siteleri, Youtube, Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medyalar veya araştırma yaptıkları sitelerde harcamaktadırlar. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte insanların bilişim sistemlerinde işlenen suçlara maruz kalma oranları da gittikçe artmaktadır. İşte Bilişim Avukatı bilişim sistemlerinde depolanan verilerin kullanımı, işletilmesi veya depolanması sırasında meydana gelen hukuki sorunlara ilişkin çözüm üreten mağdur kişilere veya suçla karşı karşıya olan faile yol gösteren hukuki destek sunan hukukçu kimliğine sahip olan kişiye denilmektedir.  Bilişim Avukatı da hukuk fakültesinden mezun olmasının akabinde 1 yıllık stajını tamamlamış olmalıdır. 

Bilişim Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bilişim Avukatı pek çok hukuk dalı ile ilişki içerisindedir. Diğer hukukçulardan farklı olarak internet alanında da yetkin, teknik terimler konusunda bilgili olmalıdır. Bilişim Hukuku hem internet Hukuku hem ceza Hukuku hem de Tüketici Hukuku ile pek çok açıdan yakın ilişkili bulunmaktadır. Bu anlamda uzman hukukçu, sadece bilişim alanında değil diğer hukuk dallarına hakimiyeti ile müvekkilinin hukuksal problemini menfaatine göre kısa vadede çözüme kavuşturabilecektir. Özellikle ceza yasasında yer alan bilişim suçları ile karşı karşıya kalan şüpheli veya mağdura hem hukuki danışmanlık hem de avukatlık hizmeti sunacaktır. Bu anlamda özellikle internette kişi adına açılan sahte hesapların kaldırılması, hukuki açıdan bu sebepten dolayı ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi veya internet aracılığı ile dolandırıcılık durumunda şüpheliye veya mağdura hukuki desteğin sunulması uzman bir Bilişim Suçları Avukatı tarafından mümkün olacaktır. Günümüzde internet kullanımı ile birlikte birçoğumuz adına sahte hesaplar açılabilmektedir. Bu açılan sahte hesaplarda paylaşılan görüntülerin uygunsuzluğu veya pek çok sebepten ötürü itibarın zedelenmesi mümkündür. Her ne kadar facebook, twitter gibi sosyal medyalara bu sahte hesapların silinmesi için başvuruda bulunulsa da bazen bunların silinmemesi ile karşılabilmekteyiz. İşte Bilişim Suçları Avukatı internette mevcut olan bu sahte hesapların kaldırılması konusunda hukuki çözümler üretebilmektedir. Bunun haricinde sosyal medyalarda yayınlanan içerikler de her zaman muhatabını mutlu etmeyebilir. Bazen internetteki bir içeriğin rahatsız edebilmesi mümkün olabilmektedir. Bu durumda o içeriğin kaldırılması veya erişiminin engellenmesi amacıyla gerekli hukuki çareler ararken bulabiliyoruz kendimizi.  Bu hukuki çareyi verecek olan kişi Bilişim Avukatıdır. Bu anlamda uzman avukat özellikle 5651 sayılı kanun ve diğer sair yasalar çerçevesinde sulh ceza hakimine doğrudan başvuru ile içeriğin yayından kaldırılmasını talep etme gibi yollara başvuru yapacaktır. 

Bilişim Suçlarında Bilişim Avukatının Önemi Nedir?

Bilişim suçlarının ne olduğu hususuyla ilgili sitemizin Hizmetlerim”- “Bilişim Hukukukısmına girerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bilişim suçları yani bilinen diğer bir ismi ile siber suçlar ile ilgili ortaya çıkan problemlerin hukuki çözümü teknik ve özel bilgi gerektiren konulardır. Bilişim suçlarının yer aldığı başta Ceza Yasası olmak üzere diğer kanunlarla ilgili her türlü donanıma sahip olan Bilişim Avukatı ortaya çıkan sorunu bilgi ve becerisi ile hukuki olarak çözüme kavuşturacaktır. 

Bilişim Avukatı Tutmak Zorunda mıyım? Tutmak Faydalı mı?

Belirttiğimiz üzere bilişim sistemlerindeki hukuki sorunların çözümü özel bilgi ve teknik donanıma sahip olmayı gerektirmektedir. Bu tarz bir sorunla yüz yüze gelen mağdur veya şüphelinin bir uzmana başvurması faydalı olacaktır. Peki bu bir zorunluluk mu? Yani bir Bilişim Avukatı tutmak zorunda mıyım? Buna cevabımız hayır olacaktır. Genel olarak tüm hukuki sorunlarınızı kendiniz çözmeye çalışabilir, dava açabilir veya hakkınızda açılmış bir davada savunmanızı kendiniz yapabilirsiniz. Hal böyle iken Bilişim Avukatının faydası ne? şeklinde gündeme gelen bir soruda her meslektaşımızın belirteceği gibi biz de sorunların uzman bir kişi tarafından çözümünün doğacak mağduriyetlere engel olacağını ya da var olanları en faydalı biçimde sonlandırabileceğini söylemek isteriz. 

Bilişim Avukatının Hukuki Hizmet Ücreti Ne Kadardır?

Bilişim Avukatı da diğer hukuk dallarında hizmet sunan avukatlar gibi Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine uygun olarak dosyanın karmaşık oluşuna, dosyanın ne kadar süre ile sonuçlanabileceği gibi hususlara göre bir hukuki hizmet ücreti talep edebilecektir. Hukuki danışmanlık yapması durumunda da bir ücrete hak edecektir. Bu ücretin ne kadar olduğuna ücret tarifesine uygun olarak kendisi takdir edecektir.